Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pálení čarodějnic

28. 4. 2012

V sobotu dne 28.4.2012 od 17.00 hod. společná akce Kulturního klubu Hulín a JKH a SDH

Na programu je diskotékový rej čarodějnic, zapálení velké vatry, doprovodný program pro děti, taneční vystoupení , vyhodnocení nejlepší masky.

Pro děti v maskách je přichystáno malé občerstvení zdarma. Na vaši hojnou účast v maskách i bez nich se těší pořadatelé. Studený i teplý bufet zajištěn.

Fotografie z loňské akce : zde

Více informací o tradici :

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.

carodky-barva-a4.jpg

 
 

 

Portrét


Portrét


Poslední fotografie


Facebook