Úno 082013
 

V neděli 14. července 1946 navštívil Hulín pan prezident Edvard Beneš s chotí a svým doprovodem. Tento vzácný den historie města Hulína byl hojně dokumentován, do dnešních dní se nám dochovaly jak fotografie, tak vzácný kinozáznam. V rámci zahájení výstavy o Edvardu Benešovi, která probíhá v hulínské knihovně, byla možnost tento krátký film shlédnout a připomenout si tak atmosféru z roku 1946.

Projev prezidenta Beneše na hulínském náměstí, 14.7.1946

Na návštěvu prezidenta Beneše se celé město důkladně připravovalo. Trasa, po které měl prezident v Hulíně projíždět, byla vyzdobena českými vlajkami. Kolona, kterou vedl předjezdec na motocyklu, přijela do Hulína po Kroměřížské ulici. Celé náměstí a přilehlé prostory byly plné lidí, kteří se do Hulína sjeli z celého okolí. Kolona s prezidentským vozidlem (registrační značka P – 1) zastavila na silnici v úrovni dnešní autobusové zastávky. Na záběrech je jasně vidět památník TGM, před kterým celý akt probíhal. Pan prezident Beneš byl uvítán zástupci města, zejména starostou Krylem, který přednesl svůj projev. Poté přednesl svoji zdravici i Edvard Beneš. Po krátké oficiální části se delegace vydala znovu na cestu. Delegace jela směrem na Přerov, ale jelikož údajně dle protokolu by se auto s prezidentem nemělo otáčet ani couvat, odjela kolona dnešní Poštovní ulicí, Žižkovou a Komenského.

Fotografie jsou z archivu pana Vlastimila Úlehly.

Videozáznam návštěvy Edvarda Beneše v Hulíně, 14.7.1946 (Na úvodním snímku filmu je kuriózně mylně uveden rok 1947, skutečně se jedná o rok 1946.)

 Posted by at 20:19

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)