Klimakterium není rozhodně žádná nemoc

Samozřejmě to není také nic příjemného. A díky různým informacím a mýtům, které vznikají kolem tohoto období, ženy vnímají tuto situaci jako přímo katastrofickou. Hlavně pokud si ji spojí se stářím a různými komplikacemi, které se mohou objevovat. Dobrá zpráva je, že se na menopauzu neumírá, naopak po zvládnutí určitých projevů, může nastat velmi krásné období, které si žena může dokonale užít.
přemýšlející žena.jpg

Nastanou změny, kterých se nemusí ženy obávat

Jedná se o období, kdy se ženský organismus začíná měnit a mohou se objevit i nepříjemné projevy. Je spojeno s nervozitou, nespavostí, možná přijdou stavy úzkosti, později návaly, problémy s udržením moči. Na vině jsou hormony, které začínají mít nižší hodnotu, než existuje v produktivním věku. Jedná se o progesteron a estrogen, pomalu se vytrácí menstruační cyklus, což je zase pro změnu příjemná stránka, hlavně pokud byl provázen silným krvácením nebo velkými bolestmi. Je to poměrně velká hormonální změna a je třeba tuto hladinu nějak vyrovnat. Nemusí to být nutně za pomoci hormonálních prostředků, pomoci mohou bylinky, které dokážou obstojně konkurovat medikamentům. Hodně bude také záležet na jedinci, protože každý z nás situace zvládá různými způsoby. Určitě není špatné se poradit s odborníkem.
antikoncepční pilulky.jpg

Zapomeňte na tajemné mýty spojované s touto etapou

Ztráta chuti na sex – jeden z největších mýtů. Je vědecky dokázáno, že sexuální touha nemá souvislost s hladinou pohlavního hormonu v těle. Tudíž nic nebrání plnohodnotnému sexuálnímu životu. Spíš naopak. Hormony štěstí, které jsou vylučovány při sexu, jsou zdrojem lepší duševní pohody.
Zvýšení hmotnosti – to je velký strašák. Může se stát, že se hmotnost trochu navýší, ale zase se jedná o individuální věc. Daleko větší katastrofou je, když se ženy uchylují k drastickým dietám, ovšem zde pak přichází o řadu potřebných živin, které podporují například růst svalové hmoty nebo přísun dalších důležitých prvků, které by jim naopak pomohly zvládnout nesnadné období.
Klimakterium je fyziologický děj a probíhá u každé ženy odlišně. Určitě pomůže dbát o zdravý životní styl, dodržovat pitný režim a pravidelné návštěvy u lékaře. Je to období, kterým se dá projít bez větších problémů, ovšem záleží na přístupu každé ženy, jak nesnadnou etapu projde.