Téměř dva miliony Čechů nemá zubaře

Ministerstvo zdravotnictví hlásí krizi. Česká republika nemá dostatek zubních lékařů. Je to ale úplně pravda, anebo si jen stávající doktoři berou málo pacientů? Znáte důvod, proč vás odmítli? Tímto se dlouhodobě zabývá prezident České stomatologické komory, Roman Šmucler.zubní lékař.jpg

Existují dva hlavní důvody, proč stomatologové odmítají přijímat nové pacienty. Patří k nim:

  • čas, o který by připravili stávající pacienty,
  • nedokonalý systém úhrad ze strany státu.

Právě druhý důvod je tím hlavním. Zubaři jednoduše nepřijímají práci navíc, protože se jim to nevyplatí. Za to bohužel nemohou pacienti, ale právě Ministerstvo zdravotnictví. Jejich systém úhrad ze strany pojišťoven není dostatečný na to, aby se doktoři zabývali dalšími případy.

Existují i výjimky

Naštěstí pro nás všechny existují i lidé, kteří stále chtějí pacientům pomáhat od bolesti. Uveďme jeden příklad za všechny. Zubaři z libereckého 2kdent neustále přijímají nové klienty a nejen to. Nabízejí v jedné budově možnost nechat se nejen ošetřit, ale vám odstraní zubní kámen a vybělí chrup.

Opravdu je jich málo?

Dle slov Romana Šmuclera není problém v tom, že je odborníků málo. Ve skutečnosti jich v poměru k počtu obyvatel máme více než Německo. Znatelně ovšem chybí v menších městech. Proto se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že vyčlení stomilionový rozpočet, ze kterého mohou jednotliví doktoři získat až 1,2 milionu korun v případě, že si založí ordinaci na venkově.

Otázkou je, zda tato iniciativa něčemu pomůže a jestli budou stomatologové ochotni přejít z města na venkov. Tam by si totiž tolik nemohli vybírat klientelu. Od takových lékařů se totiž očekává, že přijmou a ošetří každého s bydlištěm v daném místě.zubní ordinace.jpg

Výpomoc ze zahraničí

Další možností, kterou by se česká situace mohla vylepšit, jsou posily z ciziny. Počet odborníků by se tím zvýšil. Otázkou ale je, zda by se to projevilo na statistikách lidí, kteří svého vlastního dentistu nemají. Zamyslete se sami. Šli byste ke specialistovi ze zahraničí, aby vás ošetřil?