Teplá voda za hubičku

Pokud byste se podívali na výsledek některého výzkumu, který se týká spotřeby vody na jednoho člověka, asi byste se nestačili divit. Náklady jsou tedy rozhodně nezanedbatelné. A nejedná se jen o studenou vodu, ale zejména o tu, kterou musíme nejprve ohřát. Ve většině domácností k tomuto účelu slouží klasický bojler. Ohřívání vody není rozhodně levnou záležitostí, proto je docela výhodné využít solární energii a vodu si nechat jednoduše ohřát sluníčkem. Je to jednoduché.

energie

· Prostě se bojler napojí na fotovoltaický panel.
Podle výpočtů vyjde ohřev vody v bojleru na padesát pět stupňů celsia, který má kapacitu sto litrů, na třicet až padesát korun. Za rok to činí deset až osmnáct tisíc. Úsporu si ale každý musí spočítat sám, protože bude vycházet zejména z údajů momentálně používaného tarifu.

o Výhodou ohřevu fotovoltaikou je možnost zachování stávajícího bojleru.
o Není tedy vůbec zapotřebí kupovat žádnou speciální nádobu.
Zavedení je velice jednoduché. Není potřeba žádná složitá instalace. Stačí jednoduše naistalovat pouze kabel. Odpadá používání pohonných hmot, které by byly nutné k provozu a není ani potřeba izolace trubek. Jelikož systém pracuje jako ostrovní, nemusíte žádat o souhlas dodavatele elektrické energie.

sprcha

Nemusíte se bát ani ekologů

Jednu nevýhodu ale přeci jen solární ohřev tuv fotovoltaikou má. Je nutné mít k dispozici větší plochu, nežli by to bylo potřeba u ohřívání vody slunečními kolektory. Jinak se dá říci, že tento způsob ohřívání užitkové vody je velice ekonomický a rozhodně ani nezatěžuje životní prostředí. Jeho provoz je tedy i dokonale ekologický. Při odjezdu na dovolenou se nemusíte obávat, že by systém mohl způsobit nějakou místní katastrofu. Tento systém je natolik propracovaný, že rozhodně nehrozí přehřátí. A to ani v letních měsících, kdy sluníčko svítí opravdu naplno.