Životní výhybka jménem klimakterium

Každá žena je úplně jiná. Je tolik typů žen, kolik jich je na světě, a každá z nás přistupuje ke svému životu jinak, specificky. Zkrátka, každý má svůj ideální návod na to, jak prožít svůj život co nejlépe a každý se snaží ve svém životě najít cestu, jak by se mu mohlo co nejlépe žít.

menopauza ženy

A z ničeho nic přijde změna. Poté, co si žena projde obdobím hledání partnera, zakládání domova, těhotenstvím, porodem a výchovou dětí – zkrátka jednou zásadní změnou za druhou, a poté, co se konečně s tím vším naučí spokojeně žít, tak se najednou všechno zásadně změní. Do života ženy vstoupí menopauza a její příznaky a s ní končí i veškerá legrace a všechno, co do té doby nějak fungovalo, může být najednou úplně jinak.

jarní tání

Neberte klimakterium na lehkou váhu, není to sice žádná nemoc, ale přirozený životní děj, nicméně zaslouží si stejnou pozornost jako kdyby se o vážnou nemoc jednalo. Od nemoci se však zásadně mění tím, že po jejím skončení už nic nebude jako dřív. Opět, tak jako v životě ženy mnohokrát, se změní hladina hormonů v těle, ovšem tentokrát už nevratně tak, že žena ztratí schopnost mít děti. A to je pro mnoho z nás velká rána do srdce.

Vždyť děti jsou radostí a smyslem života snad každé ženy a ženu dělá ženou hlavně to, že může na svět přivést dítě. A najednou z ničeho nic o tuto možnost přijde. Je to asi stejné jako kdyby vám najednou někdo vzal to nejcennější, co v životě máte. A ač o tom takto většina žen nemluví, tak to takto podvědomě cítí, a proto je klimakterium tak skličuje.

menopauza ženy

A to vše doprovázejí pověstné změny nálad, návaly horkosti, podrážděnost, lámavost kostí, řídnutí vlasů, vysychání kůže, tloustnutí, ztráta chuti na milování, a ještě mnohé další četné nepříjemné projevy přechodu, které ve svém životě nikdo nevidí rád. Nedivme se proto ženám v přechodu, že se občas cítí mizerně a dávají to na sobě znát.