Auto a sníh

Když se to na silnici ráno blýská, to je pak ohledně cestování automobilem každá rada drahá. Servisní sady autožárovek, kvalitní rezerva, plná nádrž, autolékárnička, lopatka na sníh, rozmrazovač zámků, nabitý mobil, ale také třeba něco k jídlu a pití či rezervní teplé oblečení. To jsou některé nejčastěji připomínané věci, které by řidič měl ve voze v zimním období mít po ruce. Některé z nich jsou samozřejmě součástí povinné výbavy, jiné jsou ovšem doporučovány na zasněžené a mrazivé cestování, kdy hrozí, že někde v mrazu uvízneme. Na co si dát při těchto zimních jízdách pozor? A kdy se na cestu raději vůbec nevydávat?
automobil v zimě na silnici v lese
Kdy cestu odložit
Pokud je ráno venku skutečná kalamita, silnice jako zrcadlo a všude sníh, který stále padá, nemá cenu vůbec nikam jezdit. O počasí i situaci v dopravě zpravidla informuje televize a rádio. Takže s jízdou počkáme. Vyrazíme, až to bude bezpečnější. Stejně bychom daleko nedojeli a zbytečně jen riskovali nehodu. V zaměstnání i škole jistě takové zdržení pochopí a omluví. Kontrola u lékaře se dá přeobjednat, nákupy či návštěvy taky mohou počkat. Zkrátka zdraví je přednější!

Jezdíme pohlavních silnicích
Když kalamita není, ale je prostě zimní počasí se sněhem a ledem, využíváme k jízdám hlavní tahy. Zde je totiž vždy větší pravděpodobnost, že budou ošetřeny cestáři a sjízdné. Jedeme velmi opatrně, pomalu, dodržujeme odstup od ostatních vozidel a soustředíme se jen na řízení a situaci na silnici. Nepouštíme se nikam lesní “letní zkratkou“. Pokud je to možné, vyhneme se také strmým úsekům, kde bychom mohli snadno uvíznout. Vždy si trasu předem naplánujeme!
ulice se zaparkovanými auty pod sněhem
Kontrolujeme auto častěji
Zimní cestování je náročnější a můžeme se snadněji ocitnout „v úzkých“. Rozhodně se vyplatí věnovat se častější kontrole technického stavu a vybavení našeho vozidla. Kontrolujeme, zda jsou v pořádku brzdy, baterie, světla. Jestli máme dost paliva. Kromě nezbytné povinné výbavy je dobré přibalit do kufru i pár jiných věcí. Třeba starší zimní bundu a deku, lopatku na sníh, kus starého koberce na podložení kol na ledu. A samozřejmě nikdy nezapomínáme na mobil!