Jaký je vlastně Tomáš mašinka?


Není žádným tajemstvím, že děti se snaží napodobovat chování svých vzorů. A nemusí jím být vždy jen rodič, mohou jím být i jiní příbuzní, například sourozenci či přátelé. S tím vším počítáme, a proto se snažíme ukazovat našim nejmenším jen to dobré chování. Koneckonců se v této fázi učí hlavně pozorováním a nápodobou.

Pak tu však máme jiný typ, který ovlivňuje naše potomky a které považují za hodné kopírování. Těmi jsou postavy z nejrůznějších příběhů, ať už čtených, nebo, a to častěji, z filmů a seriálů. A zde může být problém, neboť tito často předvádějí chování, které rozhodně nechceme, aby naše dítě kopírovalo. Proto také limitujeme pořady, které může sledovat, věříce, že ty určené pro děti nic škodlivého nepřinesou.dětský vláček

Nemusí to být vždy pravda. Pojďme si ukázat jeden příklad. Je jím Tomáš mašinka mašinka Tomáš, ze stejnojmenného seriálu, určeného pro ty nejmenší diváky. Tento původně britský pořad, který můžeme vidět i na našich obrazovkách, je ve své vlasti poměrně populární, a získal si své příznivce i u nás. Proto je na místě se zeptat, zda je to skutečně něco, co bychom měli našim dětem pouštět.

Nejprve se pojďme podívat, o co se vlastně jedná. Na fiktivním ostrově jsou kromě lidí i živé, mluvící vlaky, které však jinak fungují přesně tak, jak je známe z běžného světa a jsou používány k přepravě lidí i materiálu. S lidmi mohou normálně komunikovat a běžně se domluví, neboť jsou schopny řeči.

Jedním z nich je i Tomáš (v originále Thomas), modrá lokomotiva s černými komíny a šedou tváří. Na první pohled se může zdát, že na něm nic špatného není – je vždy ochotný, pracovitý, čestný, zkrátka samé vlastnosti, u kterých bychom chtěli, aby si jich cenily i naše děti.vlak vyjíždějící z nádraží

Na druhou stranu nebrání své kolegy před tím, co by se dalo nazvat jako vykořisťování ze strany lidí. Když je například jeden vlak tvrdě potrestán, protože ten den málo pracoval, ještě toto rozhodnutí podporuje.

Takže ano, má své světlé stránky, ovšem dětem bych to rozhodně nepouštěla. A dospělí se na něj mohou podívat a smát se nad absurditou toho všeho. Pro děti však existují mnohem lepší a vhodnější pořady.