Ochránit svůj pozemek před zvířaty je mnohdy těžší než ho zabezpečit před lidmi

Všichni, kdo již mají nějaké zkušenosti s pronikáním cizích zvířat na jejich pozemek vám jistě svorně potvrdí, jak to může být nepříjemné. A takových zvířat, které se na vaši zahradu anebo dvůr mohou snažit dostat může být dokonce více, než si myslíte. V zásadě to závisí na tom, kde máte položený svůj dům.

Pro mnoho lidí žijících někde na okraji vesnice v sousedství lesa, polí anebo luk jsou postrachem jejich zahrady, a především jejich úrody divoce žijící zvířata jako zajíci, srny anebo v některých oblastech dokonce i divočáci. O tom, co na pozemku dokáže udělat poslední zmíněná kategorie asi nemá cenu se více zmiňovat, navíc se jedná o velice nebezpečné zvíře. Ovšem i takový zdánlivě malý a neškodný zajíc zvládne napáchat pořádné škody. Pokud ho necháte, tak vám bez problémů do zimy sklidí velkou část úrody na záhonech, a vůbec největší a trvalou katastrofou je jeho zimní hodování na vašich ovocných stromech, které po takovém zákroku zpravidla uhynou.

Ovšem ani lidé ve městech nemohou jásat. Pokud totiž mají za souseda nějakého chovatele neposlušného a zvědavého psa anebo pokud oni sami podobné zvíře chovají, nemluvě o vlastnictví feny, pak to může být také zajímavý zážitek. Takový pes, který někde ve svém okolí ucítí hárající fenu totiž nedbá na žádné překážky. Můžete mu postavit do cesty co chcete, klidně to podkope, poničí anebo zdeformuje a poté hurá na zálety. A ještě více je nepříjemné, když takto psi míří přímo k vám za vaší fenou.

Takže pokud už dále nehodláte snášet tyto hříčky přírody anebo to ani nechcete riskovat, tak si pod své pletivo neváhejte nainstalovat podhrabové desky pod plot, které všechny zmíněné problémy s drzými zvířaty hravě vyřeší.