Folklórní soubor Hanáci z Hulína

 

SOUBOR

Hanácká činnost v Hulíně
Hanácká činnost v Hulíně bývala v minulosti bohatá. Zejména „na starém“ Hulíně a v okolí ulice Havlíčkovy se tradice dodržovaly a dbalo se na to, aby se při významných akcích chodilo v hanáckých krojích. Za bývalého režimu bývala i na KK ROH Hulín solidní krojová výbava (cca 12 párů dospělých krojů), o které se starala paní Bajerová z Kroměřížské ulice. Určité množství krojů bylo v Hulíně pořízeno začátkem 50. let u příležitosti druhé spartakiády v roce 1955, poslední významné pořizování krojů proběhlo v roce 1974, kdy bylo v Hulíně poslední Hanácké právo. To je bohužel minulost, na KK Hulín se žádné kroje nedochovaly a ani pamětníci, kteří kroje vlastní, nejsou ochotni kroje vzhledem k jejich křehkosti půjčovat. Pamětnice ovšem zůstaly, zejména paní Marie Malošíková a Marie Rygálová, které nám pomohly s nastartováním nové činnosti.
V Hulíně funguje pod hlavičkou Střediska pro volný čas Hulín zavedený dětský folklórní soubor Hulíňáček, který táhl dlouhá léta v Hulíně „hanáckou“ káru sám.

Historie souboru
V roce 2013 se v Hulíně vytvořila skupina, která se začala organizovaně věnovat hanáckému folklóru. Pod hlavičkou příspěvkové organizace KULTURNÍHO KLUBU Hulín se potkalo několik skupin, které v Hulíně působí v různých oblastech veřejného života. Po dlouhých  letech se na hody uskutečnilo hanácké vystoupení, na slavnost svatého Václava 28.9.2013 předvedlo 12 párů v letním kině hanáckou besedu. Beseda byla nacvičována v sále KK Hulín od června, všechny páry pocházely z Hulína nebo Záhlinic. Od té doby jsme s besedou vystoupili i na různých významných akcích.

V únoru 2014 jsme v Hulíně začali připravovat Hanácké právo a v souvislosti s tím se hanáckou besedu přiučilo dalších několik párů. K Hanáckému právu (7.-8.6.2014) bylo v Hulíně připraveno 19 párů, které hanáckou besedu uměly. Po Hanáckém právu zavládlo ve skupině tanečníků nadšení pro hanáckou činnost a rozhodli jsme se ustanovit folklórní soubor. Čekají nás tak jistě mnohé zajímavé zážitky s naší hanáckou tradicí a kulturou.

Krojová výbava
Při našem prvním vystoupení jsme pocítili, jak náročné je půjčovat si kroje všude po okolí. Proto jsme se rozhodli pořídit si kroje vlastní. Díky několika sponzorům a šikovným lidem, kteří nám buď poradili nebo přímo části krojů ušili, máme dnes 8 párů hanáckých krojů.

K ženskému kroji patří i typické vázání tureckého šátku. Toto umění ovládá v Hulíně paní Marie Malošíková. VIDEO VÁZÁNÍ ŽENSKÉHO ŠÁTKU

Vystoupení našeho souboru
2013
Hulínské hody, 28.9.2013 (hanácká beseda s Hulíňany) – VIDEO Z AKCE
Slavnostní otevření Úpravny vody VAK KM s hejtmanem ZK, 17.10.2013 (hanácká beseda s Hulíňany)

2014
Sokolský ples v Záhlinicích, 14.2.2014 (hanácká beseda s Hanačkou Břest) – VIDEO Z AKCE
Hanácké právo v Hulíně, 7.-8.6.2014 (5x hanácká beseda s Hulíňany) – VIDEO Z AKCE
Vlkolínec SK, 27.7.2014 (hanácká beseda s Hanáckým právem) – VIDEO Z AKCE – beseda | VIDEO – ukázka Hanáckého práva
Hody v Záhlinicích, 17.8.2014 – VIDEO Z AKCE
Dožínky Zlínského kraje, Kroměříž, 23.8.2014 – VIDEO (nástup v průvodu) – VIDEO (hanácká beseda)
Holešovské dožínky, 14.9.2014
Hulínské hody, 28.9.2014

2015
Hanácké bál, Hulín 31.1.2015 (Hanácká beseda s chasou z Rychtářova) VIDEO
Setkání vladařů, Hulín 22.5.2015 (Hanácká beseda při příležitosti vítání Cara a Císaře) – VIDEO
Setkání vladařů, Kroměříž 23.5.2015 – VIDEO

 

 Posted by at 09:35

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)