Strašák všech žen i mnoha mužů, osteoporóza

Víte, jaké zdravotní riziko hrozí zejména ženám kolem 50 let věku? Je to osteoporóza, při které dochází k odvápňování kostí a ztrátě pevnosti. Mnohem snadněji tak daná osoba přijde k různým zlomeninám a ty představují problém další.
K osteoporóze však nedochází jen tak, je známo několik rizikových faktorů, které ji do větší či menší míry ovlivní a také uspíší. K těmto faktorům patří především:

rentgen

· Věk
· Nedostatek pohybu
· Špatné složení stravy
· Nedostatek vitamínů a minerálních látek
· Kouření a alkoholismus
· Velmi nízká tělesná hmotnost
· Holdování kofeinu, který má nepříznivý vliv na metabolismus vápníku

Rizika se dají včas omezit

Pakliže následující rizika omezíme včas, můžeme osteoporóze předejít nebo ji zmírnit. Je tedy důležité dodržovat zdravou životosprávu a především jíst vyváženě. Vyhýbat se především kouření a omezit pití alkoholu a kávy. Není také dobré příliš a velmi rychle redukovat hmotnost. Určitě se také nevyhýbejte pravidelnému pohybu.

U žen osteoporóza přichází mnohem dříve a také mnohem častěji, je to způsobeno vlivem hormonálních změn v období menopauzy. Ty zase ovlivňují ukládání vápníku a jiných minerálů v kostech. Kostní hmotu díky tomu ztrácí ženy mnohem rychleji.

Rozpoznat osteoporózu včas není snadné, většinou se první příznaky projeví až zlomeninou a to už bývá na prevenci pozdě.

mléko

Je dobré, být informovaní

O osteoporóze je dobré vědět včas a zjistit, jak s ní ještě před prvními projevy začít účinně bojovat a její důsledky tak maximálně omezit. Zlomeniny totiž v pozdějším věku mohou do kvality života velmi zasáhnout.
Osteoporóza potká každého z nás, otázka je pouze ta, v jaké míře. Pokud povedeme kvalitní a zdravý způsob života a budeme si vědomí všech rizik, je pravděpodobné, že nás nejhorší následky minou.